Kan şekerinizi düşürmenin doğal yolları

Kan şekerinizi düşürmenin doğal yolları

Yüksek kan şekerinizi düşürmek ve kan şekeri dengesini korumak için neler yapmalısınız biliyor musunuz? İşte kan şekerinizi düşürmenin doğal yöntemleri...

2823 Kez Okundu
14 Aralık 2016 Çarşamba 01:20
loading...

Düzenli spor yapın Spor yapmanız hücrelerinizdeki glükoz artışına neden olan insüline karşı hassaslığı arttırır. Aynı zamanda kan dolaşımınızda daha az glükoz bulunmasını sağlar.  Spor yapmanızın dışında yürüyüş yapmak, bisiklete binmek veya yüzmek gibi düzenli aktiviteleriniz olsun. Bu aktiviteler hem kan şekerinizi düşürmeye yardımcı olacak hem de kilonuzu dengeleyecektir. Bu yüzden alışkanlık haline getirip günde en az 30 dakika zaman ayırın.  


Diyet programı uygulayın Aşırı kilo problemi, yüksek kan şekeri ve insülinin yetersizliği gibi 2. tip diyabete sebep olabilir.  Bunu önlemek ve sağlıklı kiloya sahip olmak için bir diyet programı hazırlayın. Diyetinizde buğday, taze meyve ve sebze, fasulye, balık, yağsız et ve tavuk, az yağlı süt ürünleri, doymamış yağ gibi yiyecekler olmasına dikkat edin. Doktorunuzla veya bir diyetisyenle kişiye özel diyet programı hazırlayabilirsiniz.


Zengin lif içeren yiyecekler tüketin Lif, karbonhidrat türü olsa da şeker ve nişaştalı yiyecekler gibi sindirilmez. Bu yüzden lif kandaki glükoz seviyesini arttırmaz, aksine düşürmeye yardımcı olur.  Uzmanlar tarafından günde en az 25 gr tüketilmesi önerilen lif, sebze, meyve, fasulye ve yulaf ezmesi gibi yiyeceklerde bulunur.


Diyetinize tarçını ekleyin Kan şekerinizi düşürmek için diyetinize biraz tarçın ekleyin.  Bir araştırmaya göre tarçın ince bağırsakta karbonhidrat emilmesini yavaşlatarak insülin hassasiyetini arttırıyor. Herhangi bir sağlık probleminiz varsa, öncelikle doktorunuzla görüşün. 

KYNK: PembeNar Özel

Benzer Haberler

loading...Anahtar Kelimeler Deniz Temur

Yorum Gönder