Zeytinin vitaminleri hayat veriyor

Zeytinin vitaminleri hayat veriyor

Akdeniz bölgesinde yaşayan kadınlar hem daha uzun yaşıyor hem de sağlıklı pırıl pırıl saçlara sahip oluyorlar. Bunların sırlarından biri de zeytin ve zeytinyağı…

8376 Kez Okundu
23 Haziran 2016 Perşembe 13:32
loading...
Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, kahvaltıların vazgeçilmezi zeytinin içeriğinde bulunan maddelerin vücuda sağlık ve güzellik getirdiğini belirtti.

Akdeniz bölgesinde yaşayan kadınlar hem daha uzun yaşıyor hem de sağlıklı pırıl pırıl saçlara sahip oluyorlar. Bunların sırlarından biri de zeytin ve zeytinyağı… Zeytinin içeriğinde birçok vitamin içerdiğini kaydeden Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, şöyle konuştu:

“Başta E vitamini, A, D ve K vitamini açısından zengin bir besindir. Aynı zamanda kalsiyum kaybını da engellemektedir. Çocukların beyin gelişiminde etkili olan bu hücreleri yeniler, besin doku ve organların yaşlanmasını geciktirir. Kalınbağırsak, prostat, mide ve pankreas kanserine yakalanma riskini azaltır. Kalp-Damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Antioksidandır ve kabızlığı önler.

Sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olan Zeytin, çocuklarda sağlıklı diş gelişiminin tamamlanmasına yardımcı olur. Zeytinyağı eskiden sadece Akdeniz sofralarının vazgeçilmezi iken artık yavaş yavaş genel olarak mutfaklarımızın baş yağı olmaktadır. Zeytinyağının içinde yüksek oranda tekli doymamış yağ asitleri, E vitamini ve fenolik bileşenler vardır. Bu da bizim daha sağlıklı yaşamamızı, daha dinç ve dinamik olmamızı, daha genç görünmemizi sağlar. Zeytinyağının bir başka yasam koruyucu etkisi de LDL nin (kötü kolestrol) oksidasyonunu azaltmasıdır. Böylece kalp krizi ve felci önlemiş olur. Zeytinyağı da cilde ve saça faydalıdır. Saça sürüldüğü zaman kepeği engeller ve dökülmeyi önler. Ayrıca saça da parlaklık verir. Kuru cildi canlandırdığı gibi kırışıkların azaltılmasında da etkilidir. Cilde pürüzsüz bir güzellik katar.”


Judo hocası 
: ´´Çocuğu Bir getir bakalım´´ demiş.

Ertesi gün baba -oğul çıkmışlar hocanın karşısına.

Hoca çocuğu şöyle bir süzmüş ve: ´´Tamam,´´ demiş ´´Yarın Çocuğun eşyalarını getir, çalışmalara başlıyoruz.´´ ertesi gün çocuk geldiğinde hocası ona bir hareket göstermiş ve :
´´ bu harekete çalış´´ demiş. Çocuk bir hafta aynı hareketi çalışmış. Sonra Hocasının yanına gidip,´´ Bu hareketi öğrendim, Başka hareket göstermeyecek misiniz? ´´ diye sormuş.

 Hocanın Cevabı : ´´Çalışmaya Devam et ´´ olmuş. İki ay, üç ay, altı ay, derken çocuk okuldaki bir yılını doldurmuş. Bu bir yıl boyunca hep aynı hareketi tekrarlamış ve Hocasının yanına tekrar gitmiş: ´´Hocam, bir yıldır aynı hareketi yapıyorum, iyide yapıyorum başka hareket göstermeyecek misiniz?´´ ´´ Sen aynı hareketi çalış oğul, zamanı gelince yeni harekete geçeriz´´ demiş hocası, İki yıl, üç yıl derken çocuk hocasının nezaretinde beş yılını doldurmuş. Bir gün hocası çocuğun yanına gelip: ´´ hazır ol!?´´ demiş.

 ´´Seni büyük turnuvaya yazdırdım. Yarın maça çıkacaksın´´ Delikanlı şoke olmuş. Hem solu yok, hem de judoda bildiği tek hareket var. Ünlü judocuların katıldığı turnuvada hiçbir şansının olmayacağını düşünmüş; ama hocasına saygısından da ses çıkarmamış. Turnuvanın birinci günü delikanlı ilk müsabakasına çıkmış. Rakibine bildiği o tek hareketi yapmış ve kazanmış. Derken ikinci, üçüncü maç.. çeyrek final, yarı final ve umulmadım bir biçimde finale katılmaya hak kazanmış.

 Finalde delikanlının karşısında ülkenin son on yıldır yenilmeyen şampiyonu çıkmış. rakip, Judoda tam bir üstat. Delikanlı Dayanamayıp hocasının yanına koşmuş. ´Hocam´ demiş . ´´ hasbelkader buraya kadar geldik, Ama rakibime bir bakın, yılların şampiyonu. Ben de ise bir kol eksik ve bildiğim bir tek hareketi var. bu kadar bana yeter. bari çıkıp da rezil olmayayım. İzin verin turnuvadan çekileyim´´ ´´ olmaz´´ demiş hocası. ´´yenilirsen de namusunla yenil ´´ Çocuk çaresiz çıkmış müsabakaya ve maç başlamış. delikanlı yine o bildiği tek hareketi yapmış ve bir hamlede rakibini yere sererek şampiyon olmuş.

 Kupayı aldıktan sonra hocasının yanına koşmuş: ´´Hocam. Nasıl oldu bu iş? Benim bir kolum yok ve bildiğim tek hareket var. Nasıl oldu da ben kazandım?!! ´´Bak oğlum´´ demiş hocası; ´´ İlk olarak, beş yıldır aynı hareketi çalışıyorsun. O kadar çalıştın ki, artık yeryüzünde o hareketi senden daha iyi yapan hiç kimse yok. İkinci olarak da , o hareketin tek bir karşı hareketi vardır. Onun içinde, rakibinin seni sol kolundan tutması gerekir ! 

 

Benzer Haberler

loading...

Yorum Gönder