Çocuklarda geniz eti tedavisinde kanamasız yeni yöntem: “Plazma“

Çocuklarda geniz eti tedavisinde kanamasız yeni yöntem: “Plazma“

Geniz eti büyümesi bilhassa 2-7 yaş arasında sık görülen bir aksilik. Horlama, uykuda soluk darlığı, büyüme ve ilerleme geriliği gibi ciddi neticeler doğurabiliyor.

4306 Kez Okundu
29 Ocak 2017 Pazar 14:26
loading...

Çocuklarda sık görülen geniz eti büyümesi; horlamadan, büyüme geriliğine kadar ciddi problemlere sebep olabiliyor. Tedavide yapılan ve plazma denilen yeni teknikle geniz eti büyümesinin ağrısız, kanamasız ve kalıcı biçimde tedavisi olası olabiliyor.

Senelerdir yapılan ve meseleye uzun vadede deva olamayan ameliyatların konumunu ise bundan sonra yeni bir tedavi, "plazma tekniği" alıyor.

Yöntem ile ilgili veri veren KBB Eksperi Doç. Dr. Mustafa Cem Özbek, “Plazma tekniği büyük bir devrim. Bu teknikle geniz eti ameliyat olmaktan çıkmış, bir nevi müdahale durumuna gelmiştir” diyor.

Geniz etinin standart cerrahide küretaj denilen, ameliyat sahasının görüş altında olmadığı bir teknikle alındığını bildiren Doç. Özbek, “Bu da tabii geride geniz etinin bırakılmasına sebep veriyordu. Plazma tekniğiyle ameliyat mikroskobuyla her yönü görerek, en ince ayrıntıya kadar buharlaştırarak geniz etini alma imkânına sahip oluyoruz” diye konuşuyor. 

SORUNUN TEKRARLAMA RİSKİ ÇOK DÜŞÜK

Türkiye'de yeni yeni süregelenlaşmaya başlayan programın, ameliyata göre kanamasız, ağrısız, süratli ve kalıcı bir tedavi sağladığını açıklayan Özbek, sözlerini şu şekilde tamamlıyor: 

“Artık geniz etlerinde plazma tekniğiyle ameliyat vakitleri çok daha az vakitte ve kanamasız gerçekleştirilebiliyor. Her şeyi görerek aldığımız için etraf dokulara zarar verme riski nerdeyse hiç yok ve yinelama riski de çok düşük ebatlarda.”

Benzer Haberler

loading...

Yorum Gönder