Boşanma kararı çocuğa nasıl açıklanır?

Boşanma kararı çocuğa nasıl açıklanır?

Kimse boşanmak için evlenmez. Ancak zaman ilişkileri yıpratabilir ve çiftler boşanma aşamasına gelebilir. Ama sadece boşanmaya karar vermek değildir işin en zor kısmı. Çocuklara boşanmayı açıklamak da anne babalar için o derece sancılı bir durumdur. Peki bu sıkıntının üstesinden nasıl gelinir, çocuğa boşanmayı açıklarken hangi yol izlenir?

1077 Kez Okundu
26 Mayıs 2015 Salı 21:28
loading...

Uzman Psikolog Yegan Sasık, boşanma kararını çocuğa açıklarken dikkat edilmesi gerekenleri Mynet Kadın okuyucuları için anlatıyor..

Çocuklar elbette anne ve babaları sürekli aynı evde yaşamayacakları için üzülecek ve belki bu yeni durumu garipseyecekler. Ancak belirtmek isterim ki; çocukların bu duruma alışma ve endişeleri ile başa çıkma süre ve hızları kesinlikle anne ve babalarınınki ile doğru orantılıdır. Yani boşanan çift yeni hayata ne kadar çabuk uyum sağlar, ne kadar çabuk şaşkınlıklarından arınırlar, çocuklar da bir o kadar hızlı uyum gösterirler. Unutulmamalıdır ki çocuklar için en önemli ihtiyaç anne babalarını sağlıklı, mutlu ve kendilerini sakınıp, koruyabilecek kadar kuvvetli görmektir.

Şüphesiz boşanma hem eşler hem de çocuklar için başa gelebilecek en sarsıcı yaşam olaylarındandır. Hiç kimse bitmesini planlayarak başlamaz ilişkilerine. Ancak değişen yaşam koşulları beraberinde bireyin mutluluğunu ve bireysel özgürlüğü ön plana çıkarır. Dolayısıyla kadınlar, erkekler ve beraberinde aile sistemi adına farklılıklar yaşanır.

Dünyamızda birçok şey değişiyor. Aile sistemine dair değişimlerin sonuçlarının neler doğurduğunu ancak gelecek nesillerin ebeveynlik stillerini gözlemleyebildiğimizde cevaplayabileceğimiz inancındayım.

Günümüz koşullarında boşanan birçok çift ve boşanma sürecine şahit olan birçok çocuk var. Sürecin kolay mı zor mu atlatılacağı sorularının yanıtı, aslında, anne ve babaların boşanmayı nasıl karşıladıkları, boşanma gerçekleştikten sonraki yaşam koşulları ve bu yeni düzenleri içerisinde çocukların ihmal edilmemesinde saklıdır.

Süreç hem sizler hem de çocuklar için kimi zaman elbette güçleşecektir, ancak gelecek zamanı düşünüp, soğukkanlı planlar yapabildikçe, çocuklarınıza çok daha kolay bir yol çizmekte olabileceğinizi unutmamanız yardım sağlayacaktır.

Benzer Haberler

loading...

Yorum Gönder